Zdravnik Edvard Huber – Huberji v Bovcu od leta 1800 do 1947

06.02.2023

V četrtek, 9. 2. 2023, bomo na muzejskem večeru gostili Fedjo Klavora, avtorja knjige »Zdravnik Edvard Huber – Huberji v Bovcu od leta 1800 do 1947«.

Geni Huberjev so skozi štiri rodove, od l. 1800 do 1947, krojili dogajanje na Bovškem. Zaradi spleta nesrečnih osebnih in zgodovinskih razlogov je bila rodbinska veriga Huberjev na Bovškem kot v Trstu prekinjena.

Knjiga je osredotočena na izjemno cenjenega bovškega zdravnika Edvarda (1880–1963) iz ugledne tržaške veje Huberjev: s 25 leti najmlajši zdravnik v AO monarhiji – po 5 letih specializacije vojaški ladijski zdravnik na Mediteranu – v I. vojni na soški fronti dvakrat v najhujših spopadih – pred prebojem osnoval zaledno bolnišnico pred Kršovcem – italijanske oblasti ga zaradi preteklosti sumničavo preverjajo – od januarja 1922 zdravnik in sanitarni nadzornik v Bovcu – zgradi sanatorij za pljučne bolezni na Brdu – zaupanja vreden ima dostop v partizanske bolnice – pred odhodom zaveznikov optira za Italijo – oblasti ga obdolžijo pobega in zaplenijo vse premoženje – pokopan ob očetu in dedu v Trstu.

Vabljeni v Kobariški muzej v četrtek, 9. 2. 2023, ob 18. uri.